Patarimai keliautojams: miesto fotografija

2017-01-26

Autorius: Ieva Pikutytė | Zoombook.lt    http://www.kelioniumanija.lt/ 

 

Aktyvios pramogos keliavimas 11

           Atostogaudami svetur nufotografuojame daug įžymių vietų bei kraštovaizdžių, žavimės mus supančia architektūra. O ar mėginote pabūti turistais savo mieste ir pasigrožėti juo iš naujo? Nuolat skubėdami, nejučia nebepastebime dalykų, kurie supa mus kasdien. Pamėginkite įamžinti pažįstamas gatves ir pastatus naujai, o svarbiausia – savo pačių akimis. Pateikiame jums keletą patarimų, padėsiančių fotografuoti mieste.

1. Susipažinkite su miestu

Įdėmiai apžiūrėkite aplinką, kurioje fotografuosite: atraskite įdomius kampus, apšvietimą, pamėginkite nuspėti, kaip viskas keisis dienos bėgyje. Skirtingą nuotaiką sukurs tylus ankstyvas rytas, triukšmingos piko valandos bei vakaras, kai linksmai nusiteikę žmonės pripildys gatves. Fotografuokite įvairuose rajonuose, juk miesto centras atrodys kitaip nei ramesni priemiesčiai. Nebijokite išsukti iš kelio ir patyrinėti labiau apleistas vietas – kas žino, kokias istorijas rasite atokesnėse gatvelėse. Tačiau nepamirškite, kad miestuose gali tykoti ir pavojai, todėl stenkitės neiti vieni ir įsitikinkite, kad nežengiate į draudžiamą teritoriją.

2. Išsirinkite konkretų objektą

Fotografuoti atsitiktinius dalykus yra pravartu mokantis ir norint vėliau atsirinkti tinkamas nuotraukas redagavimui. Tačiau jei būsite kantrūs, tikrai sulauksite išskirtinio kadro. Palaukite, kol tinkamas žmogus žengs priešais jūsų objektyvą, pagalvokite, kas padėtų iliustruoti jūsų numatytą idėją. Taip galėsite suteikti savo fotografijai charakterio ar net perduoti tam tikrą žinutę. Jei nepavyksta išvengti kadrui trukdančių elementų, pamėginkite juos patamsinti sumažindami fotoaparato ekspoziciją.

3. Užfiksuokite judesį

Judrios gatvės, pilnos pirmyn atgal skubančių žmonių, puikiai tiks dinamiškoms nuotraukoms. Pamėginkite fotografuoti iš aukščiau, įsitaisykite netoliese šviesoforų ar pėsčiųjų perėjų. Sumažinkite fotoaparato užrakto greitį norėdami perteikti praeivių ar mašinų judesius. Kita vertus, jei norite fotografuoti tuštesnį miestą, stenkitės tai daryti auštant. Juk verta dėl bundančio miesto nuotraukų išlipti iš lovos kiek anksčiau. 

4. Atkreipkite dėmesį ir į smulkmenas

Miestovaizdžiai būna įspūdingi, tačiau paprasti objektai kaip vitrinos, šiukšliadėžės, žibintai ar reklamos paįvairins jūsų miesto nuotraukas. Nueikite į turgų ir stambiu planu fotografuokite ant prekystalių esančius produktus (nepamirškite atsiklausti pardavėjų!). Sukurkite seriją panašių nuotraukų, tuo pačiu parodydami ir kitą, labiau kasdienišką savo miesto pusę.

5. Sukurkite gylį tarp pirmo ir antro plano

Tai ypač aktualu miesto panoramos fone fotografuojant vieną objektą iš arti. Nesutelkite dėmesio tik į toliau esančią architektūrą, bet stenkitės vesti žiūrovo akį nuo vieno objekto prie kito. Raskite atskaitos tašką pirmame plane, pavyzdžiui, gatvinę lempą, ir suteikite savo fotografijai gylio. Atkartoti jau matytas miestovaizdžių fotografijas gali kiekvienas, tačiau stenkitės išvengti šabloniškumo ir žvelkite į fotografuojamą objektą naujai.

Aktyvios pramogos keliavimas 12
6. Palikite vietos nuotraukai apkirpti

Jeigu manote, jog norėsite nuotrauką vėliau apkirpti, kadruodami fotoaparato vaizdo ieškiklyje palikite erdvės aplink savo planuojamą kadrą. Toks žingsnis jums leis vėliau pašalinti nereikalingus elementus, pagerinti nuotraukos estetiką, ar pakeisti jos fokusavimo tašką. Apkirpdami nuotrauką galite pakoreguoti jos kompoziciją, patraukti žiūrovo akį į kitą objektą – tai padaryti padės „trečdalių taisyklė“.

7. Atkreipkite dėmesį į apšvietimą
Vienas dažniausių fotografijos patarimų yra stengtis fotografuoti vadinamosiomis „auksinėmis valandomis“ – pirmą valandą po saulėtekio bei paskutinę valandą prieš saulėlydį. Tokiu metu apšvietimas yra itin dėkingas, kadangi nuotraukose geriau atsispindi šešėliai bei detalės. Rytais šviesa būna išsklaidyta, taigi dangus taip pat atrodo žymiai gražiau. Jeigu saulė jau aukštai danguje, stenkitės stovėti nugara į ją ir fotografuoti jos spindulių nutviekstą miestą.

„Mėlynoji valanda“ prieš saulėlydį, kuomet dangus yra sodriai mėlynas, padės jums įspūdingai įamžinti dirbtines miesto šviesas. Paeksperimentuokite su ilgo išlaikymo funkcija ir padarykite dinamiškų nuotraukų su šviesų ruožais, sekančiais paskui judančius automobilius. Ryškūs neoniniai ženklai ir dirbtinai apšviesti pastatai taip pat pakeis jus supančios šviesos atspalvius. Pasinaudokite tuo.

8. Venkite nuotraukos perlaikymo

Fotoaparato išlaikymą (ekspoziciją) sureguliuokite pagal šviesiausią planuojamos nuotraukos dalį.

9. Ieškokite kontrastų

Skirtumai tarp objektų dydžių padės išryškinti jų proporcijas nuotraukoje. Dideliems miestams dažnai būdinga architektūros stilių įvairovė, skirtingos tekstūros bei spalvos, taigi atraskite kontrastus miestų aplinkose ir juos užfiksuokite. Paieškokite įdomių santykių tarp senų pastatų ir juos papildančios modernios architektūros ar šiuolaikinių elementų. Jeigu mėgstate niūresnes apleistų miesto vietų nuotraukas, fotografuokite ten, kur susilieja gamta ir seni pramonės objektai.

10. Įsigykite gerą objektyvą

Jeigu galite tai sau leisti, nusipirkite plačiakampį (wide-angle) bei priartinantį (zoom) objektyvus. Jie nėra pigūs, tačiau iškart pastebėsite geresnius rezultatus savo nuotraukose. Kita vertus, daug įdomių nuotraukų šiais laikais padaroma ir fotografuojant mobiliaisiais telefonais, o tuo galite įsitikinti peržiūrėję galybę „Instagram“ galerijų. Taigi nenuleiskite rankų net jei jūsų biudžetas ribotas.

 

 

Susiję pasiūlymai

Daugiau pasiūlymų »